Instytucja kultury Miasta Krakowa. Towarzyszy Nowej Hucie i jej mieszkańcom niemal od samego początku. Swoimi działaniami inspiruje, wzmacnia potencjał i wzajemne więzi nowohucian oraz poczucie odpowiedzialności za miejsce, w którym żyją. Jej oferta powstaje przy współpracy i w oparciu o potrzeby społeczności lokalnej.
Podejmowane działania nastawione są na animację środowiska lokalnego i edukację kulturalną. Wielokierunkowa działalność na terenie Nowej Huty ma na celu pozyskiwanie i przygotowanie osób i grup do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz współtworzenia jej wartości poprzez realizację programów edukacyjnych, artystycznych, społeczno-kulturalnych i proekologicznych skierowanych do społeczności lokalnej.
Ośrodek włącza się w procesy związane z rewitalizacją, dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, a także tożsamością Nowej Huty, wzmocnieniem potencjału społecznego i partnerskim rozwojem środowiska lokalnego, realizuje projekty o zasięgu lokalnym i międzynarodowym, współpracując z licznymi partnerami i organizacjami pozarządowymi.
Prowadzi działalność w trzech lokalizacjach: os. Górali 5 (Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa z Pracownią Animacji Ekologicznej oraz Galerią Huta Sztuki, Biblioteka Górali, Kino Studyjne Sfinks, które jest producentem Nowohuckiej Kroniki Filmowej), os. Górali 4 (Klub ARTzona z Pracownia Praktyk Rozwojowych), os. Złotego Wieku 14 (Kuźnia z Biblioteką).
Dyrektor: dr Jarosław Klaś
Zastępca Dyrektora: Małgorzata Hajto
Nasza misja
Czerpiąc z potencjału Nowej Huty uczestniczymy w budowaniu jej pozytywnego wizerunku
i rozwijamy kapitał kulturowy
Wizja
Atrakcyjny, dostępny i angażujący program, zmotywowany i doceniany zespół, sprawnie zarządzana, ekologiczna i rozpoznawalna w Polsce instytucja.