Klaś Jarosław, Kozioł Monika (2022), Przewodnik po neonach Nowej Huty, Kraków: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, ISBN 978-83-963762-3-7, 239 stron.
Publikacja została wydana w ramach projektu „Szlak nowohuckich neonów”, który ma na celu przypomnienie neonowego dziedzictwa Nowej Huty.
Jego realizacje rozpoczęła kwerenda, w efekcie której powstał inwentarz podstawowych informacji na temat nowohuckich neonów wraz z ich lokalizacjami. Na tej podstawie wytyczony i opracowany został szlak z bardziej szczegółowymi opisami neonów: historycznych istniejących, historycznych nieistniejących, historycznych zrekonstruowanych i współczesnych.
„W zamyśle autorów i redaktorów publikacji ma ona dwojaki charakter. Po pierwsze jest to przewodnik w tradycyjnym rozumieniu, dzięki któremu możemy przemierzać Nową Hutę neonowym szlakiem, napotykając po drodze artefakty historycznych neonów, neonowe „duchy" już nieistniejących reklam, współczesne rekonstrukcje oraz nowe neony. Po drugie, to przewodnik pozwalający odnaleźć się w mrokach neonowej historii, której blask nieco przygasł."
Urbańska-Kłapa Elżbieta, Klaś Jarosław (red.) (2020), Nowa Huta od NATURY strony, Kraków: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, wydanie II, ISBN 978-83-956419-6-1, 160 stron.
Zwykło się mawiać, że Nowa Huta to najbardziej zielona część Krakowa. I rzeczywiście, jeśli spojrzeć na zdjęcie satelitarne miasta, wydaje się, że nie jest to tylko pusty slogan. Zieleń zdaje się dominować nad przestrzenią przekształcaną przez człowieka w ciągu wieków, szczególnie zaś w ostatnich kilkudziesięciu latach. Całe założenie Nowej Huty tworzy unikatowy krajobraz kulturowy, będący twórczym połączeniem działalności człowieka i sił natury. Jest coś paradoksalnego w tym, że w pobliżu kombinatu metalurgicznego, który przyczyniał się do katastrofalnego stanu środowiska naturalnego w Krakowie i okolicach, przyroda rozwinęła się tak bujnie i reprezentuje ogromną różnorodność. Publikacja jest próbą holistycznego spojrzenia na fenomen zieleni, która analizowana jest przez zespół autorów w różnych swoich formach na obszarze pięciu tzw. nowohuckich dzielnic Miasta Krakowa.
Grochowska Anna (2019), Literacki przewodnik po Nowej Hucie, Kraków: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, ISBN 978-83-948244-7-1, 288 stron.
Anna Grochowska na kartach tej książki zabiera czytelnika w fascynującą podróż po Nowej Hucie. Przemierzamy wraz z nią tę część Krakowa w czasie i przestrzeni, tropami ogromnej liczby publikacji. Ich autorzy – wielokrotnie najbardziej uznani polscy literaci – przez wieki pisali o Nowej Hucie i terenach, na których powstała. Zaglądamy do miejsc zarówno bardzo popularnych, jak i tych zapomnianych. Autorka z wielką erudycją i swobodą odkrywa przed nami te znane i mniej znane teksty, biografie pisarzy i ciekawe, często nieobecne w świadomości czytelników konteksty. Jednocześnie nie ogranicza się do prezentacji samych utworów, ale rozszerza swoją opowieść o podstawowe fakty historyczne. Dzięki temu pozycja ta stanowi nie lada gratkę nie tylko dla fanów literatury, ale także dla osób chcących poznać Nową Hutę w nietypowy sposób. Publikacja zawiera siedem rozdziałów z trasami spacerowymi po Nowej Hucie. Każdy z nich posiada streszczenie w języku angielskim i wzbogacony jest ikonografią (fotografie współczesne Krzysztofa Piły, fotografie archiwalne, reprodukcje dzieł sztuki).
Jagło Paweł (2019), Korowód Nowohucki. Wybór postaci związanych z terenami Nowej Huty, Kraków: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, ISBN 978-83-948244-6-4, 112 stron.
Publikacja to opowieść o Nowej Hucie i terenach, na których powstała z perspektywy wyjątkowych, choć wybranych postaciach tworzących jej dzieje. Znajdziemy w niej biogramy pięćdziesięciu przedstawicieli różnych dziedzin życia, różnych okresów historycznych i różnych obszarów składających się współcześnie na pięć tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa – zarówno tych bardziej, jak i ci mniej znanych, żyjących przed 1949 r. i później. W dzieje tych terenów wpisało się tak wiele nietuzinkowych osobistości, że trudno byłoby uwzględnić je wszystkie, nawet jeśli brano by pod uwagę tylko te postaci, które odeszły już z tego świata. Jest to zatem wybór subiektywny, obarczony licznymi brakami, których nie należy traktować jako ujmy dla osób nieujętych w tym opracowaniu. Korowód Nowohucki ma raczej inspirować do dalszego poszukiwania wyjątkowych postaci i ich losów. Opisy postaci wzbogacają barwne rysunkowe przedstawienia każdej opisywanej osoby autorstwa Róży Koleckiej i Anny Gotfryd-Koleckiej.
Klaś Jarosław, Skindzier-Wąchała Maria (red.) (2019), Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie, Kraków: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, ISBN 978-83-948244-8-8, 212 stron.
Nowa Huta jako sztandarowa inwestycja planu sześcioletniego była tematem wielu tekstów kultury. Uwieczniali ją plastycy, fotografowie i filmowcy, pisali o niej literaci, tworzono o niej piosenki i sztuki teatralne. Wreszcie sama jako taka stała się tekstem kultury dzięki swojemu niezwykłemu wyrazowi architektonicznemu i urbanistycznemu. Poza tym, choć powstała przede wszystkim jako zaplecze mieszkaniowe dla pracowników olbrzymiej huty stali budowanej pod Krakowem, to niemal od samego początku toczyło się w niej bogate życie kulturalne i artystyczne. Dziedziny kultury i sztuki, jakie omawiane są w tym opracowaniu, to: architektura, literatura, muzyka, teatr, sztuki plastyczne, fotografia i film. Publikacja składa się z dwóch części i aneksu. W pierwszej części, zatytułowanej Nowa Huta w kulturze, spoglądamy na teksty kultury, w których pojawia się Nowa Huta. W drugiej części książki przyglądamy się natomiast nowohuckim środowiskom poszczególnych dziedzin kultury i sztuki. Wydawnictwo zamyka aneks, na który składają się teksty o początkach zorganizowanej działalności kulturalnej w Nowej Hucie oraz o plenerowych rzeźbach i instalacjach nowohuckich. Każdy rozdział posiada streszczenie w języku angielskim, a całe wydawnictwo ilustrują fotografie archiwalne.
Masło Dawid, Kuś Magdalena (komenatrz interpretacyjny), Orzeł Monika (ilustracje), Z życia Łąk Nowohuckich, Kraków: Ośrodek Kultury Norwida.
Niniejsza publikacja jest próbą pokazania, jak upływa rok w przyrodzie Łąk Nowohuckich. Dawid Masło barwnym językiem oprowadza po Łąkach – początkowo białych, zmarzniętych, uśpionych, później obudzonych ciepłem słońca, chęcią życia jej mieszkańców i przybyłych gości, by na koniec pokazać, jak przyroda przygotowuje się do zimy. Zaprasza do uważnej obserwacji życia toczącego się wśród traw, kwiatów i drzew, do świata na co dzień ukrytego i często niezauważanego. Magdalena Kuś – wprowadzając komentarze do tekstu głównego – prowokuje do bardzo indywidualnej interpretacji prezentowanych zjawisk świata flory i fauny, szukania swoich znaczeń, wartości, przemyśleń. Różnorodność form, kształtów, kolorów oraz gatunków, które możemy odszukać na Łąkach Nowohuckich, została zapisana w klimatycznych fotografiach autorstwa Katarzyny Ładnej oraz ponad 120 autorskich grafikach Moniki Orzeł.
ZGNIATACZ - nowohuckie studia naukowe.
Czasopismo „ZGNIATACZ - nowohuckie studia naukowe” jest czasopismem o charakterze
interdyscyplinarnym i multidyscyplinarnym, przedstawiającym badania nad fenomenem Nowej Huty. Charakter interdyscyplinarny oznacza łączenie różnych dziedzin i dyscyplin nauki w celu pogłębienia myśli naukowej. Natomiast multidyscyplinarny oznacza badania naukowe z różnych dziedzin i dyscyplin nauki w ich ściśle określonych granicach. Laboratorium Nowej Huty pozwala na tak szerokie ujęcie tematu i jego twórcze wykorzystanie, czego dowodzą liczne współczesne badania naukowe (zarówno krajowe, jak i międzynarodowe). Tematyka czasopisma obejmuje zatem szerokie spektrum zagadnień od nauk humanistycznych i społecznych, przez nauki ścisłe i przyrodnicze po nauki inżynieryjno-techniczne.
Na łamach czasopisma „ZGNIATACZ” zamieszczane są oryginalne teksty naukowe w języku
polskim wraz ze streszczeniem w języku angielskim. Czasopismo jest publikowane w wersji
elektronicznej na stronie okn.edu.pl. Wydawcą czasopisma jest Ośrodek Kultury Norwida w Krakowie.