Zespół w NHlabie
Monika Kozioł − historyczka sztuki, kuratorka wystaw oraz projektów pozawystawienniczych z zakresu sztuki współczesnej, autorka tekstów na temat sztuki po 1945 roku. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, podyplomowego Studium Muzeologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zarządzania kulturą w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W latach 2010–2022 pracowniczka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, gdzie m.in. pełniła funkcję kierowniczki działu zbiorów, głównej inwentaryzatorki oraz redaktorki naczelnej czasopisma „MOCAK Forum”. Obecnie pracuje w Ośrodku Kultury Norwida, gdzie kieruje Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa. Kuratorka oraz współkuratorka ponad 40 wystaw. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatka Stypendium Twórczego Miasta Kraków. Szczególnie interesuje ją sztuka współczesna Europy Środkowo-Wschodniej oraz historia rozwoju środowiska artystycznego Nowej Huty w Krakowie w latach 60. i 70. XX wieku.
Urszula Tłomak – absolwentka polonistyki i krytyki literackiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwentka Studium Dziedzictwa Nowej Huty. Założycielka „Twórczego Ula” przestrzeni kreatywnej w Nowej Hucie, której idee wspólnotowego, autentycznego działania realizuje obecnie w Ośrodku Kultury Norwida. Organizatorka licznych projektów i warsztatów dla dzieci i dorosłych, instruktorka zajęć dla młodzieży i dorosłych. W 2022 roku ukończyła szkolenie edukatorskie z metody Teatru Forum w projekcie „Zmiana zaczyna się od pojedynczego człowieka”. W Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa prowadzi m.in. cykliczne zajęcia o poezji Norwida: „Laboratorium słowa istotnego”. Pomysłodawczyni i koordynatorka wydarzeń literackich i kulturalnych m.in. „Romantycznej Nocy Poezji w Nowej Hucie” (12. Edycja Nocy Poezji) oraz „Strawy pod Kopcem Wandy” (2022, 2023). Inicjatorka cyklu „Spotkań przy książce” przy PAL Ugorek – spotkań wokół literatury współczesnej.
Elżbieta Urbańska-Kłapa – kierowniczka Pracowni Animacji Ekologicznej, powstałej w 1992 roku z inicjatywy Danuty Szymońskiej, a działającej obecnie w ramach Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa. Zaangażowana w wiele projektów przybliżających wiedzę o naszej planecie młodszym i starszym. Przez lata koordynowała m.in. turnieje wiedzy ekologicznej i konkursy projektu „Miasto-Ogród”. Miłośniczka Łąk Nowohuckich i zieleni w Nowej Hucie (Ogrody Nowej Huty), ale także parków krakowskich (cykl wydawniczy Parki Krakowa). Z zawodu jest ogrodniczką i projektantką terenów zieleni, ale zawsze chętnie angażuje się w inne projekty tematyczne. Naturalizowana nowohucianka, która w wolnych chwilach chodzi na spacery z psem (zwiedzając krakowskie tereny zieleni) i robi na drutach. Lubi ludzi i wyprawy w nieznane. Chciałaby mieć więcej czasu na seanse w Kinie „Sfinks”.
Basia Pasterak – pedagożka teatru, animatorka, kuratorka programów artystycznych. Starsza specjalistka ds. edukacji. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalność wiedza o kulturze. Prowadzi autorskie cykle warsztatów budujące przestrzeń do eksperymentów twórczych na pograniczu działań performatywnych i sztuk wizualnych. Zajmuje się audiodeskrypcją dzieł sztuki i spektakli teatralnych. Jest również współautorką publikacji „Sztuka różnorodności w edukacji kulturowej”. Uczestniczka programu Młode Menedżerki Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę. Współzałożycielka Stowarzyszenia Dobrze. Współpracuje m.in. z Małopolskim Instytutem Kultury, z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, Wydziałem Form Przemysłowym ASP.
Katarzyna Kobylarczyk – zbieraczka opowieści, archiwistka społeczna, reportażystka, pisarka. Nowej Hucie, w której mieszka od urodzenia, poświęciła dwie książki: Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie oraz Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy, za którą w 2021 roku otrzymała nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Laureatka IV edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2023 za projekt Ciałko (Wydawnictwo Czarne). W 2020 roku za książkę Strup. Hiszpania rozdrapuje rany otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina oraz nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Autorka książek Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty, a także pięciu zbiorów reportaży historycznych skupionych na kulturze i historii Małopolski (dla Małopolskiego Instytutu Kultury). Publikowała m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”.
Barbara Solecka – kuratorka wystaw, animatorka kultury, kierowniczka i inicjatorka otwarcia Galerii Huta Sztuki. Od wielu lat opiekuje się kolekcją dzieł sztuki Ośrodka Kultury Norwida. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Akademia Pedagogiczna) oraz podyplomowych studiów zarządzania w Poznańskiej Wyższej Szkole Bankowej, oddział w Chorzowie. Pracowała w rozgłośniach radiowych RMF i Radio Plus jako producent i dziennikarz, prowadziła Małą Akademię Rozwoju Społecznego organizując szkolenia. Od 2007 roku pracuje w Ośrodku, gdzie organizuje wystawy, koncerty, zajęcia, szkolenia dla przewodników.
Marcin Mleczak – doktor nauk historycznych, popularyzator nauki i projektant wystaw multimedialnych. Zajmuje się procesami szeroko pojętej modernizacji polityczno-społecznej w XIX i XX wieku. Autor książek „Apostołowie i technokraci. Elity polityczne Hiszpanii frankistowskiej” (Kraków 2022) oraz „Świat dostatku, mroczne wieki. Społeczne skutki kryzysów 1929/2008” (Łódź 2023). Współautor wystaw „Chronos wyzwolony: jak zmienia się czas”, „Tej drogi nigdy nie było: epos o Gilgameszu”, „Upiorny cesarz: H. P. Lovecraft”. Opowiadania fantastyczne publikował m.in. w „Nowej Fantastyce. Obecnie przygotowuje monografię „Demokracja, rewolucja, wojna: dylematy hiszpańskiego socjalizmu 1917-1939”, czyta weird fiction i gra w Dark Souls.
KONTAKT:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 20, 21
www.facebook.com/NHlabOKN