Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Technologie budowy Nowej Huty - wykład
Kiedy projektowano mieszkania, bloki, osiedla mieszkaniowe w Nowej Hucie, wiadomo było, ile ma się wybudować mieszkań i dla ilu potencjalnych mieszkańców potrzebnych jest szkół, przedszkoli oraz żłobków. To wszystko było uwzględnione w planach, również przestrzenie szeroko rozumianej rozrywki i kultury: kina, teatry oraz tereny zielone. Nowa Huta była wówczas priorytetem, oprócz odbudowy Warszawy najważniejszą inwestycją w Polsce. Architekci urbaniści, którzy ją projektowali, praktycznie nie mieli ograniczeń, więc projektowali miasto z wielkim rozmachem, wzorując się na najlepszych osiągnięciach architektury XX wieku i renesansu. Dzisiaj układ urbanistyczny Nowej Huty wpisany został w poczet dóbr kultury polskiego socrealizmu. To niegdysiejsze robotnicze miasto jest współcześnie modnym miejscem do mieszkania i zwiedzania. Podczas wykładu przyjrzymy się wnikliwie planom i założeniom architektury Nowej Huty z naciskiem na innowacyjne technologie budowy, które stosowane były na tym wielkim placu budowy.
Studium Dziedzictwa Nowej Huty to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych. Jest on skierowany do osób, które pragną rozwijać i pogłębiać już zdobytą wiedzę na temat fenomenu nowohuckiej przestrzeni, ale również do tych, którzy są początkującymi pasjonatami dziedzictwa kulturowego dzielnicy.
Prowadzący:
Paweł Jagło – nowohucianin adoptowany ze Sławkowa, mieszkaniec os. Willowego, miłośnik Nowej Huty. Przez siedem lat szef nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Autor lub współautor wystaw oraz wydawnictw poświęconych architekturze i urbanistyce Nowej Huty: „Budujemy kościół. Współczesna architektura sakralna w Nowej Hucie”, „Nowa przestrzeń. Modernizm w Nowej Hucie”, „Nowa Huta 1949+”; „Stale o Nowej Hucie”.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- czas trwania zajęć ok. 1,5 godziny.
- spotkanie przeznaczone dla studentów, osób dorosłych
- obowiązują zapisy na spotkanie, cena biletu: 30 zł (wolni słuchacze)
- dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21, 20
KONTAKT
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
https://www.facebook.com/NHlabOKN
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI:
Miejsce wydarzenia: Ośrodek Kultury Norwida os. Górali 5.
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek.
Pomieszczenia, w których odbywać się będą spotkania pozbawione są barier architektonicznych. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Sala sceniczna: znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.
Lokalizacja
os. Górali 5, 31-959 Kraków telefon:+48 12 644 27 65 e-mail: sekretariat@okn.edu.pl