Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Nowa Huta - w oku kamery
O Nowej Hucie zrealizowano ponad 300 filmów. Polskie Kroniki Filmowe pokazywały kolejne etapy budowy miasta Nowa Huta, jak również powstającego kombinatu. Podczas budowy Nowej Huty działało kino objazdowe. Filmy pokazywano w różnych miejscach, najczęściej na Placu Willowym. Projekcje odbywały się także w barakach, a następnie w budynkach pierwszych szkół, aż w końcu wybudowano okazałe kina Świt i Światowid.
O Nowej Hucie tworzono też rozbudowane filmy dokumentalne oraz filmy fabularne m.in. „Zagubione Uczucia” Jerzego Zarzyckiego czy „Człowiek Z Marmuru” Andrzeja Wajdy.
Podczas zajęć przyjrzymy się fascynującej i mało już znanej filmowej twarzy Nowej Huty poruszając przy okazji historię objazdowego kina, Amatorskiego Klubu Filmowego NOWA HUTA czy Dyskusyjnego klubu Filmowego „Kropka”, który z powodzeniem działa do dzisiaj.
Studium Dziedzictwa Nowej Huty to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych. Jest on skierowany do osób, które pragną rozwijać i pogłębiać już zdobytą wiedzę na temat fenomenu nowohuckiej przestrzeni, ale również do tych, którzy są początkującymi pasjonatami dziedzictwa kulturowego dzielnicy.
Prowadzący:
Krzysztof Ridan – absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczył się montażu filmowego w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Reżyser filmowy oraz montażysta obrazu i dźwięku filmowego. Zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i reportaży emitowanych w telewizji publicznej. Montował i udźwiękawiał filmy fabularne i dokumentalne nagradzane na festiwalach krajowych i zagranicznych. Rdzenny Nowohucianin, silnie związany ze swoją Dzielnicą - Miastem. Od wielu lat realizuje Nowohucką Kronikę Filmową. W nowohuckim kinie Sfinks prowadzi warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży w ramach Akademii Młodego Widza. Twórca kanałów filmowych na YouTube poświęconych Nowej Hucie tj. Tajemnice Nowej Huty i Amatorski Klub Filmowy "Nowa Huta".
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- spotkanie przeznaczone dla studentów, osób dorosłych
- obowiązują zapisy na spotkanie,
- dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl,, tel. 12 644 27 65 w. 21
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
https://www.facebook.com/NHlabOKN
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Ośrodek Kultury Norwida - najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Lokalizacja
os. Górali 5, 31-959 Kraków telefon:+48 12 644 27 65 e-mail: sekretariat@okn.edu.pl