Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Spotkanie autorskie z Jakubem Zającem

Czy przeszłość zwykłego człowieka zasługuje na tyle rozdziałów? Oczywiście, że tak – odpowiedzą jedni, oczywiście, że nie – zwyrokują ci, którzy woleliby, żeby książki wypełnione były “kwestiami istotnymi” (fragment książki).
O swojej najnowszej powieści Dziczek opowie Jakub Zając - krakowski pisarz i nauczyciel języka polskiego, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jego literacki debiut HALT. Zapiski z domu trzeźwienia ukazał się w 2020 roku. Książka ta zdobyła uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków, a magazyn „Newsweek” polecił ją jako lekturę na wakacje 2022. W styczniu 2023 roku nakładem Wielkiej Litery ukazała się jego druga powieść, Anna i Pan B.
Prowadzenie: Agnieszka Lasota-Wojnicka (Apeiron Literacko-Muzyczny)
– O książce –
W zabytkowym dworku, który kryje w sobie atmosferę tajemnicy, samotny nauczyciel – Narrator, zmęczony życiem i rozczarowany swoimi wyborami, przygotowuje się do wyjazdu. Jego plany niespodziewanie zmieniają się wraz z pojawieniem się nowego lokatora – Dawida, młodego pedagoga, który właśnie wrócił z podróży i ma objąć stanowisko Narratora w szkole. Zafascynowany nowym współlokatorem, Narrator zaczyna śledzić jego ruchy i snuć wyobrażenia na temat jego życia, co z czasem przeradza się w głęboką, zmysłową więź, której charakter pozostaje niejednoznaczny.
Punktem przełomowym staje się przekazanie przez Dawida Narratorowi pendrive’a z tekstem „Zdjęcia z pamięci”. To osobista i filozoficzna opowieść, która wprowadza Narratora – i czytelnika – w świat retrospekcji Dawida, otwierając przed nimi przestrzeń pełną ukrytych emocji, wspomnień i refleksji. Granice między rzeczywistością a wyobraźnią zaczynają się zacierać, a w tej metafizycznej podróży Narrator musi zmierzyć się z prawdą o sobie, Dawidzie i swojej przeszłości.
„Dziczek” to historia o podróży – zarówno fizycznej, jak i wewnętrznej. Jest to opowieść o miłości w jej najbardziej nieoczywistej, wielowymiarowej formie. Jakub Zając, czerpiąc inspirację z symbolizmu Leśmiana i malarstwa Malczewskiego, prowadzi czytelnika przez labirynt emocji, gdzie maski stopniowo opadają, odsłaniając prawdę o bohaterach i ich doświadczeniach. To książka dla tych, którzy w literaturze szukają nie tylko głębokich emocji, ale także intelektualnych wyzwań i estetycznej harmonii.
Obowiązuje limit miejsc: 100
Wstęp wolny.
Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Wielka Litera.
KONTAKT:
Biblioteka Górali
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 30, 42
www.biblioteka-gorali@okn.edu.pl
www.facebook.com/BibliotekaGoraliOKN
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Budynek
Ośrodek Kultury Norwida:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Miejsce wydarzenia
Duża sala kinowa: znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali kinowej mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu. W obrębie widowni brak wyznaczonego miejsca dla osoby poruszającej się na wózku, możliwe jest ustawienie przy początkach pierwszego i drugiego rzędu. Na wyższe rzędy prowadzą schody.