Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Jak budowano Arkę Pana? - spacer o historii i wspomnieniach.

Arka Pana to kościół pod wieloma względami niezwykły. Nie tylko był pierwszą świątynią Nowej Huty, na budowę której zgodziły się komunistyczne władze, ale powstał wspólnym wysiłkiem mieszkańców dzielnicy. Robotnicy i rzemieślnicy, inżynierowie i gospodynie domowe – niemal każdy dołożył swoją cegiełkę, a może raczej przywieziony znad Raby kamyczek, by zrealizować niepowtarzalną, niemal szaloną wizję architekta Wojciecha Pietrzyka. Arka Pana to historia niesamowitej determinacji i wspólnego zrywu mieszkańców Nowej Huty, którzy własnymi rękami, metodami niemal średniowiecznymi (władze zabroniły wypożyczać sprzętu budowlanego), postawili sobie kościół, będący arcydziełem modernistycznej architektury. W ramach Studium Dziedzictwa Nowej Huty wybierzemy się na spacer po Arce, by poszukać ducha tamtych lat. Zobaczymy słynną ścianę żaglową (która miała runąć, a nie runęła), posłuchamy o jej kontrowersyjnym projektancie (który nie chciał przyjmować do wiadomości praw fizyki), powspominamy atmosferę budowy i zastanowimy się, czym dla mieszkańców i mieszkanek był ten niezwykły kościół. Przewodniczką podczas spaceru będzie Katarzyna Kobylarczyk, reporterka, miłośniczka nowohuckich opowieści i opiekunka Nowohuckiego Archiwum Społecznego.
Prowadząca:
Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, dziennikarka, autorka książek „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”, „Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci”, pięciu zbiorów reportaży historycznych wydanych przez Małopolski Instytut Kultury oraz dwóch książek o Nowej Hucie, w której mieszka od urodzenia: „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie” oraz „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”. Za książkę „Strup” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina oraz była nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak. „Kobiety Nowej Huty” przyniosły jej nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jest również laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Publikowała m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Członkini Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa, zbieraczka opowieści, nowohucianka z urodzenia i zamiłowania.
Studium Dziedzictwa Nowej Huty to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych. Jest on skierowany do osób, które pragną rozwijać i pogłębiać już zdobytą wiedzę na temat fenomenu nowohuckiej przestrzeni, ale również do tych, którzy są początkującymi pasjonatami dziedzictwa kulturowego dzielnicy.
Jeśli masz dodatkowe potrzeby, o których powinniśmy wiedzieć, abyś mogła/mógł komfortowo, bezpiecznie i w pełni uczestniczyć w wydarzeniu, poinformuj nas o nich przy zgłoszeniu mailowym.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- spotkanie przeznaczone dla studentów, osób dorosłych
- obowiązują zapisy na spotkanie, przez email: u.tlomak@okn.edu.pl
- zapisy trwają do 25 kwietnia 2025 do godz. 15.00
- cena biletu: 30 zł/pojedyncze zajęcia
- dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21
https://www.facebook.com/NHlabOKN
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy Teatr Ludowy oraz autobusowe o nazwach Arka.
Spacer będzie odbywał się po alejkach asfaltowych oraz chodnikach po których wygodnie można poruszać się na wózku. Wejście do kościoła Arka Pana dla osób poruszających się na wózku znajduje się od północnej strony kościoła.
Lokalizacja
os. Górali 5, 31-959 Kraków telefon:+48 12 644 27 65 e-mail: sekretariat@okn.edu.pl