Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Okryte chustą - Hafciarki o sobie
Wystawę można oglądać od 30.08 do 16.09.2023 r.
Niezbędnym nakryciem zamężnych kobiet były chusty wiązane w czepiec. Na co dzień były to wzorzyste chusty perkalowe czerwone lub białe. Od święta wybierano białe, płócienne lub tiulowe tkaniny ozdobione białym haftem. Od końca XIX w. upowszechniły się w ubiorach kobiet i dziewcząt niezamężnych kolorowe chustki wiązane zwykle z tyłu głowy. Obrzędowym nakryciem głowy panny młodej był wianek lub czepiec weselny.
Chusta, nie tylko pozwalała odczytać stan cywilny kobiety. Pomiędzy wzorami i kolorami ukryta była informacja z jakiej wsi pochodzi, jakie są jej umiejętności haftowania, jak wiele czasu poświęciła na stworzenie zdobień i jaki jest poziom zamożności jej rodziny.
Chusta mówiła też wiele o charakterze. Kolorowe zdobienia na czepcu zwracały uwagę otoczenia. Były więc wyrazem odwagi, siły i determinacji by wyrazić siebie.
Jubileusz 5-lecia powstania grupy Miejskich Hafciarek to dobry moment by poprzez symbolikę chusty i jej znaczenie w kulturze ludowej pokazać różnorodność charakterów oraz bogactwo codziennych doświadczeń i umiejętności poszczególnych Hafciarek.
Musicie to zobaczyć!
Autorki prac:
Ronda Bautista, Katarzyna Ból, Anna Drabik, Weronika Cisłowska-Rylska, Dorota Felecka, Monika Fiołek, Karolina Galus, Dominika Jakubowska, Monika Kurelewicz, Anna Kuska, Paulina Maciaszek, Marta Majewska, Paulina Mol, Karolina Starostka-Kokoszka, Justyna Stempel, Anna Sumara
Autorka fotografii: Magda Rymarz
Kuratorka wystawy: Paulina Maciaszek
Wystawa organizowana w ramach festiwalu Letnia Akademia Folkloru 2023.
Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu finansowemu ArcelorMittal Poland oraz Rady Dzielnica XVIII Nowa Huta.
Lokalizacja
os. Górali 4, 31-959 Kraków telefon: +48 12 644 38 98 e-mail: artzona@okn.edu.pl