Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Warsztaty Huta Jazzu 2023
WARSZTATY HUTA JAZZU 2023
BRAK WOLNYCH MIEJSC
29/30 września i 1 października (piątek/sobota/niedziela)
Tegoroczna odsłona projektu - Warsztaty „Huta Jazzu 2023 ” będzie rozwojowa, nowatorska, a nasze wspólne działania skupimy na stworzeniu artystycznego projektu muzycznego. Będzie to swego rodzaju laboratorium muzyczne, wzajemna wymiana doświadczeń i praca nad materiałem muzycznym. W projekcie wezmą udział muzycy jazzowi, folkowi, etniczni, rockowi oraz klasycy i eksperymentatorzy.
Podczas warsztatów wypracujemy system pracy, omówimy założenia oraz opracujemy repertuar muzyczny. W ramach warsztatów odbędą się również wykłady dotyczące działań promocyjnych, koncepcyjnych, produkcyjnych, zajęcia instrumentalne, warsztaty autorskie prowadzących oraz koncerty. Porozmawiamy również na temat rozwoju krakowskich scen muzycznych, środowisk i inicjatyw artystycznych.
W tym roku zaplanowany jest intensywny program i konkretny cel, a nad tym wszystkim czuwać będzie szeroka kadra.
Warsztaty skierowane są do muzyków, zarówno tych doświadczonych jak i poszukujących pasjonatów (bez względu na wykształcenie muzyczne – dla nas ważne są umiejętności i pasja).
Zapraszamy do udziału w warsztatach muzyków, dla których ważny jest rozwój, poszerzanie horyzontów oraz zdobycie nowych umiejętności, jak i muzyków, którzy mają duże doświadczenie i podzielą się nim z nami, pomogą stworzyć projekt, którego zwieńczeniem będzie koncert finałowy. Będziemy wymieniać się doświadczeniami, inspirować i wspólnie działać.
Warsztaty „Huta Jazzu 2023” to start w przyszłość i impuls do tworzenia.
Warsztaty trwać będą 3 dni i odbędą się w dniach od 29 września do 1 października. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.
PROGRAM
Piątek (29 września):
17:00 – 17:30Rozpoczęcie warsztatów – spotkanie organizacyjne
17:30 –18:30Piotr Damasiewicz „Listening and sounding LAS” part.1
19:00 – 21:00Piotr Damasiewicz/Adeb Chamoun/Maciej Trifonidis/Bartek Staromiejski/Kateryna Ziabliuk/Miłosz Skwirut – „Orkiestra Improwizowana Part.1” – uczestnicy i trenerzy.
Sobota (30 września):
10:00 – 11:00Piotr Damasiewicz - „Listening and sounding LAS” part.2
11:00 – 12:00Kateryna Ziabliuk - „Instant Composing”
12:00 – 13:00Bartek Staromiejski - „Wpływy muzyki kubańskiej i brazylijskiej w jazzie.”
13:15 – 14:00Miłosz Skwirut – „Multimedia i social media w muzyce”
14:00 – 15:00obiad
15:00 – 15:45Maciej Trifonidis – „Organizacja koncertów, wydarzeń artystycznych, prowadzenie zespołów, działalność wydawnicza”
16:00 – 17:30Adeb Chamoun – „Rytmy świata w muzyce rozrywkowej jazzowej oraz instrumenty Bliskiego Wschodu”
18:00 – 19:00Koncert Ablaye Badji/Miłosz Skwirut z cyklu „Muzyka Dookoła Świata”. Prowadzenie: Maciej Trifonidis
19:00 – 21:00Jam + aktywny udział uczestników, publiczności i trenerów/„Orkiestra Improwizowana Part.2” – uczestnicy i trenerzy.
21:00Rozmowy w kuluarach
Niedziela (1 października):
10:00 – 11:00Piotr Damasiewicz „Listening and sounding LAS” part.3”
11:00 – 13:30Piotr Damasiewicz/Kateryna Ziabliuk/Adeb Chamoun/Maciej Trifonidis /Bartek Staromiejski/Miłosz Skwirut „Orkiestra Improwizowana Part.3” – uczestnicy i trenerzy.
13:30 – 14:00Zakończenie warsztatów.
14:00 – 15:00obiad/rozmowy w kuluarach
Zapisy/Kontakt
Maciej Trifonidis (Trifopark/Huta Jazzu):
500 005 031
trifonidis@gmail.com
Maciej Trifonidis- producent artystyczny, opracowanie koncepcyjne warsztatów
Marek Hohenauer - pomysłodawca cyklu warsztatów Huta Jazzu, dyrektor warsztatów
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Huta Jazzu, Ośrodek Kultury Norwida, MDK im. Andrzeja Bursy, Klub Kuźnia OKN, Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice, TRIFOPARK
Patroni medialni: Radio Kraków, Radio Jazzkultura, Radio Trifopark
PROWADZĄCY
KATERYNA ZIABLIUK - pianistka, wokalistka, kompozytorka, a także dziennikarka. Pochodząca z Kijowa artystka studiowała w Katowicach, Krakowie i Mediolanie. Jest jedną z najbardziej obiecujących postaci ukraińskiej sceny muzycznej. W swojej twórczości korzysta z języka współczesnego jazzu, ale równocześnie nie waha się sięgać po elementy muzyki tradycyjnej oraz eksplorować kulturowego dziedzictwa swojej ojczyzny. W 2019 roku, bazując na poemacie Łesi Ukrainki nagrała z własnym triem improwizowaną suitę „Lisova Pisnya” („Pieśń lasu”). Na zaproszenie katowickiego JazzArt Festival, w 2022 roku, zreinterpretowała utwór w duecie z czołową polską wokalistką Natalią Kordiak. Występ dał początek projektowi TANŌK. Ziabliuk dołączyła w tym roku do grupy O.N.E., zaliczanej do najciekawszych zjawisk polskiej sceny jazzowej ostatniej dekady. Na koncie ma liczne występy w całej Europie, które zintensyfikowała w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, z wyboru pełniąc rolę „Ambasadorki ukraińskiej kultury” w świecie zachodnim.
Ponadto jest współzałożycielką i redaktorką portalu meloport.com, gdzie ukazują się teksty, jej autorstwa, poświęcone muzyce improwizowanej.
ADEB CHAMOUN pochodzi z Syrii, z miasteczka Al-Hasaka. Urodził się w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Jego pierwszym nauczycielem był brat Abdul Chamoun, wybitny muzyk, pedagog, mistrz gry na syryjskich instrumentach perkusyjnych. Chamoun rozwijał umiejętności i stał się specjalistą, wirtuozem arabskich, perskich oraz latynoskich bębnów, gra miedzy innymi na: Riq, Darabuka, Tar, Daf, Cajon, Conga. Adeb to artysta niezwykle otwarty na muzykę innych regionów świata i udziela się w wielu projektach o różnej stylistyce, od jazzu, przez muzykę etniczną czy klasyczną. Specjalizuje się w muzyce Bliskiego Wschodu, muzyce tureckiej, perskiej, ale również inspiruje się polskim folklorem oraz chorałem aramejskim kościołów chrześcijańskich z jego rodzinnych stron. Współpracuje z wieloma znanymi zespołami i artystami, m.in.: Rasm Almashan, Naxos, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Vocal Varshe, Milo Ansamble, Ghostman, Mateusz Szemraj, Wassim Ibrahim, Maciej Trifonidis, Sztetl, Balkan Sevdah, i wielu innych.
PIOTR DAMASIEWICZ - kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Choć Damasiewicz kojarzony jest głównie jako trębacz, kształcił się także w zakresie gry na kontrabasie, fortepianie, oraz klasycznego śpiewu. Studiował też dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej oraz muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentalnej.
Artysta był reprezentantem Polski w czterech muzycznych platformach międzynarodowych: Take Five Europe, Jazz Playes Europe Laboratory, Art Meetings i Melting Pot Laboratory (Jazztopad). W dwóch ostatnich, jako lider, kompozytor i instrumentalista rozwijał ideę otwartej improwizacji w zetknięciu z innymi dziedzinami sztuki.
W 2019 roku jako pielgrzym-muzyk pieszo przebył samotnie drogę 4186 km Szlakiem Św. Jakuba. Podczas tej wędrówki zrealizował ponad 100 solowych nagrań w różnych przestrzeniach sakralnych. Mieszkał też i nagrywał m.in. w Prowansji i na Zanzibarze. Odbył również muzyczne podróże do Afryki, Azji, Ameryki Północnej i dużej części Europy. Obecnie jednym z jego flagowych projektów jest trio Into The Roots (z Pawłem Szpurą i Zbigniewem Kozerą) łączące wątki afrykańskie, skandynawskie oraz folklor muzyczny z rejonu Suchej Beskidzkiej, w czym wspomagają go artyści lokalnych zespołów.
MIŁOSZ SKWIRUT - inaczej Skveee, to krakowski muzyk z kilkunastoletnim doświadczeniem scenicznym. Gra na basie i kontrabasie, a na swoim koncie ma współprace z wieloma zespołami, w tym między innymi: Kraków Street Band, Ablaye Badji Band, Quindependence, Michał Salamon, Companions, Susanna Jara, Hot Tamales, czy The Magic Juice, z którymi wystąpił na licznych międzynarodowych scenach, w tym: Sziget Fesztival, Enter Enea Festival, Olsztyn Green Festival, Pol’and’Rock czy Tak Brzmi Miasto.
Solowo zadebiutował w 2019 roku albumem Road Movies, wydanym pod własnym nazwiskiem. Dziś z kolei ujawnia się jako Skveee z zupełnie nową propozycją muzyczną — choć wciąż bazującą na dźwiękach, to jednak mniej improwizacyjnie-jazzową, a bardziej nastawioną na przekaz.
BARTEK STAROMIEJSKI - Absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Sztutgarcie. Laureat międzynarodowych konkursów jazzowych, w tym (wraz z zespołem GPS) zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2008. Współpracował m.in. z Januszem Muniakiem, Maciejem Sikałą, Maciejem Strzelczykiem, Markiem Bałatą, Januszem Skowronem, Tadeuszem Leśniakiem, Janem Jarczykiem, Siggym Davisem, Izą Zając, Beatą Przybytek. Jest cenionym perkusistą młodego pokolenia. Swobodnie porusza się w wielu stylach muzycznych, od jazzowego mainstreamu przez latin, salsę do fusion, funk i muzyki pop.
MACIEJ TRIFONIDIS - multiinstrumentalista, kompozytor, producent muzyczny, animator kultury oraz radiowiec. Trifonidis ma na koncie kilkadziesiąt nagranych albumów, powołał do życia m. in. zespoły: Trifonidis Orchestra, 3275 kg Orchestra, Tricphonix Band, 15 cm above the ground.
Regularnie prowadzi różnorodne warsztaty muzyczne dla dorosłych i dzieci, a także organizował i współorganizował setki wydarzeń kulturalnych (w tym koncerty światowej czołówki jazzu i world music). Do 2019 roku związany był z Bemowskim Centrum Kultury, a od kilku lat swoją działalność prowadzi w Krakowie. Był pomysłodawcą i założycielem, a także redaktorem radia JAZZKULTURA i telewizji Dworek TV, działających przy Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Obecnie prowadzi aktywność pod szyldem TRIFOPARK – stworzonej przez siebie multimedialnej, interdyscyplinarnej platformy ukierunkowanej na kulturę i sztukę.
Wpływ na zainteresowania muzyczne Trifonidisa miało wiele czynników, między innymi fascynacja muzyką etniczną i instrumentami ludowymi oraz dzieciństwo spędzone w Afryce Północnej (Tripolis, Libia), w otoczeniu obywateli Turcji, Pakistanu, Indii, Bangladeszu, Korei, Wietnamu, Algierii, Tunezji, Sudanu, a także liczne podróże po całym świecie oraz polsko-greckie korzenie. Dotknięcie owej wielokulturowości z miejsca jest wyczuwalne w jego podejściu do tworzenia muzyki.
GOŚCINNIE:
ABLAYE BADJI to multiinstrumentalista, członek sławnej rodziny griotów - Cissoko. Ablaye urodził się i dorastał w Ziguinchor, w Senegalu. Otoczony przez bogactwo kulturalne i muzykę swoich przodków, zaczął swoją edukację muzyczną od zgłębienia tajników gry na tradycyjnych instrumentach takich jak djembe, sabar, seourouba. Jednak słabość do kory była u niego widoczna od najmłodszych lat.
Zazwyczaj tradycja grania na korze przekazywana jest z ojca na syna. Jednak Ablaye odziedziczył muzyczny spadek od swojego dziadka – Kemo Susso – jednego z najwybitniejszych senegalskich muzyków swojego pokolenia. Miłość do muzyki Ablaye wyssał również z mlekiem matki – Ma Awa Cissoko – tradycyjnej pieśniarki, która zabierała go ze sobą na koncerty, gdy ten nie potrafił jeszcze nawet chodzić. Dzięki temu styl gry na korze Ablaye'a jest unikatowy. Jego wirtuozeria, talent i niesamowity głos dodają tworzonej przez niego muzyce niespotykanego charakteru.