Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Poznajemy ogrody: Ogrody górskie – botaniczne i edukacyjne
Październik zachwyca kolorami. Na jesienny wyjazd realizowany w ramach cyklu „Poznajemy ogrody” zapraszamy w tereny górskie, gdzie barwy jesieni są szczególnie wyraziste. Naszym przewodnikiem będzie dr Maria Lankosz-Mróz.
W programie wyjazdu:
-
Ogród Roślin Babiogórskich oraz Ogród Zmysłów Babiogórskiego Parku Narodowego - Zawoja
Znajdujący się przy budynku Dyrekcji BgPN ogród umożliwia zapoznanie się z gatunkami roślin występującymi na terenie Parku. Został zaprojektowany w taki sposób aby prezentował występujące na Babiej Górze zespoły i piętra roślinne. Tablice informacyjne prowadzą zwiedzającego po terenie ogrodu oraz występujących w nim roślinach. .
-
Orawski Park Etnograficzny - Zubrzyca Górna.
Skansen regionalny (otwarty w 1955 roku) prezentujący architekturę oraz kulturę materialną, społeczną i duchową regionu Górnej Orawy. Ekspozycja jest szczególnie interesująca ze względu na oryginalność regionalnej kultury powstałej w wyniku połączenia dorobku dwóch fali osadniczych – pasterzy wołoskich przepędzających tu swoje stada z terenów Karpat Wschodnich oraz rolników napływających od północy (z Małopolski).
-
Park Zdrojowy Rabka-Zdrój
Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju to wyjątkowe miejsce, położone w centrum uzdrowiska, którego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. W latach 2010-2011 została przeprowadzona kompleksowa rewitalizacja tego terenu. W wyniku podjętych prac Park został kompozycyjnie podzielony na dwie części o odmiennym charakterze.
Prowadzenie:
dr Maria Lankosz-Mróz – botaniczka, długoletnia pracowniczka Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 1974 do 2021). Członkini Polskiego Towarzystwa Botanicznego, działa w Sekcji Ogrodów Botanicznych i Arboretów PTB, w ramach której zajmuje się działalnością popularyzatorską i edukacyjną. Jest zapaloną fotografką przyrodniczą i podróżniczką, a także miłośniczką gór i turystyki górskiej. Współorganizatorka licznych wypraw botanicznych, których celem jest poznawanie szaty roślinnej oraz ogrodów innych stref klimatycznych.
Koszt udziału: 150 zł
Zapisy mailowe do 9 października pod adresem: ekologia@okn.edu.pl
Kontakt:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65, w. 21
ekologia@okn.edu.pl
www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
Lokalizacja
os. Górali 5, 31-959 Kraków telefon:+48 12 644 27 65 e-mail: sekretariat@okn.edu.pl