Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Laboratorium słowa istotnego
Obowiązują zapisy mailowe na adres: nhlab@okn.edu.pl do 19.07.2023 r.
Liczba miejsc ograniczona.
„Laboratorium słowa istotnego” powstało jako cykl spotkań o poezji C. K. Norwida. Niezmiennie towarzyszy mu intencja, aby słowa i treści wydobywać, analizować i przenosić we współczesne, osobiste do-świadczenie. Podczas wakacyjnej odsłony LSI będziemy przyglądać się podróżom Norwida, a zwłaszcza „epizodowi amerykańskiemu”. Norwid „uciekał za ocean”, tak dosadnie moglibyśmy określić motywację do tej odważnej i niebezpiecznej podróży transatlantyckiej.
W kwietniu 1853 roku, czyli po dwóch miesiącach pobytu w Nowym Jorku, poeta napisał do swojej przyjaciółki Marii Trębickiej dramatyczny wiersz-wyznanie, któremu nie nadał tytułu: [Pierwszy list, co mnie doszedł z Europy]: „Dnie były głodu, pragnienia i inne, / Dnie moru, dzieci konały niewinne”. Nie jest to jedyny z wierszy, które odmalowują wrażenia z podróży jak i stan ducha poety, który w Ameryce borykał się z samotnością i niedopasowaniem, wystarczy wymienić: „Z pokładu „Marguerity”, wypływającej dziś do New-York” czy „Trzy strofki”. Przyjrzymy się tym poetyckim śladom, by dostrzec i poczuć to, co zostało zamknięte na zawsze w poetyckiej frazie: uczucia, emocje, lęk, samotność, ale i ekscytację, nadzieję na nowe i nieznane, a każdy z uczestników i uczestniczek opisze to zapewne nieco inaczej. Jest trochę tak, że Norwid pisze historię – swojej i naszej historii, czasów które wciąż trwają.
„Laboratorium słowa istotnego”
Cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań pokazujemy uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób do-rosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja.
Prowadząca: Urszula Tłomak – polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: "Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida" i „Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida”. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.
Szczegółowe informacje:
- spotkanie przeznaczone dla młodzieży, studentów, osób dorosłych
- wstęp wolny, obowiązują zapisy na spotkanie
- obowiązuje limit miejsc wg aktualnych ograniczeń
- dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21
Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21
u.tlomak@okn.edu.pl
nhlab@okn.edu.pl
https://www.facebook.com/NHlabOKN