Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Strawa pod Kopcem Wandy - przywitanie lata 2024
„Strawa pod Kopcem Wandy - przywitanie lata 2024” to wydarzenie plenerowe inspirowane słowiańskim świętem Nocy Kupały. Już po raz kolejny przestrzeń wokół tajemniczego Kopca Wandy wypełni się grupami rekonstrukcyjnymi, zabawą, muzyką i śpiewem. W tegorocznej odsłonie posłuchamy więcej o codzienności dawnych Słowian, która odmierzana była cyklami przyrody i pór roku. A najważniejszym elementem kupalnego święta ognia i wody, było wspólne ucztowanie, wróżby, tańce i śpiewy odprawiane wokół ogniska podczas tej najkrótszej nocy w roku.
A co tym razem czeka nas w programie?
Nie może zabraknąć Grupy Dziejawa i Żywego Muzeum Słowiańszczyzny. Dzięki bogatej ofercie rekonstrukcyjnej będzie można obejrzeć i zapoznać się bezpośrednio z działaniem przedmiotów z życia codziennego w dawnych wiekach, poznać różne aspekty historii i kultury i życia Słowian sprzed tysiąca lat. W tym roku posłuchamy również o tym, co mówią nam o dawnych mieszkańcach tych ziem liczne odkrycia archeologiczne. Poznamy właściwości ziół, będziemy wyplatać wiklinowe ozdoby oraz słowiańskie wianki. Wokół kopca rozlegnie się tradycyjna muzyka, będziemy poznawać i wygrywać na instrumentach słowiańskie baśnie i legendy.
Zapraszamy mieszkańców Krakowa na wspólne radosne celebrowanie, które tradycyjnie zakończymy symbolicznym rozpaleniem ogniska. Przy Kopcu Wandy znów zagości atmosfera rodzinnego pikniku, plenerowej zabawy i radości z nadchodzącego lata.
Życie Słowian znaczył trud codziennej walki o przetrwanie, ale wykopaliska archeologiczne dobitnie świadczą o tym, że znajdowali oni także czas na sztukę, kulturę i świętowanie. A jak wyglądała słowiańska codzienność w czasach starożytnych, wczesnośredniowiecznych i późniejszych? Opierając się o odkrycia zabytków archeologicznych dowiemy się jak mogło wyglądać życie dawnych mieszkańców Krakowa. W trakcie wieloletnich badań terenowych okazało się, o dziwo, że teren wokół Kopca Wandy był zasiedlony wielokrotnie, ale najbardziej intensywnie w epoce brązu! A jakie zagadki skrywa w sobie tajemniczy kurhan?
Prowadzenie: dr hab. Jacek Górski – archeolog i muzealnik, doktor habilitowany nauk humanistycznych w dyscyplinie archeologia (Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Od 2004 wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, od 2011 roku dyrektor Muzeum Archeologicznego. Jego zainteresowania badawcze oscylują wokół problematyki początkowych etapów rozwoju epoki brązu w środkowowschodniej Europie i popularyzacji archeologii, symboliki w społeczeństwach pra- i protohistorycznych, dziedzictwa przeszłości u współczesnego człowieka oraz muzealnictwa i dziedzictwa kulturowego. Jest autorem prawie 200 artykułów i siedmiu książek publikowanych głównie w polskich czasopismach fachowych, ale również w USA, Danii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Ukrainie i Białorusi.
18.15-20.30 Wiła wianki – warsztaty plecenia wianków słowiańskich
Najbardziej rozpowszechniony i żywy po dziś rytuał kupalny dotyczył puszczania wianków na wodę. Wianki mogły być plecione ze słomy, kwiatów i ziół w wigilię święta Kupały przez dziewczęta gotowe do zamążpójścia. Inspirujemy się tą barwną tradycją i do plecenia wianków zapraszamy całe rodziny. Wszak zaplatanie nie zna granic wiekowych, ani nie jest zarezerwowane dla konkretnego wieku. Plecenie wianków jest to zajęcie, które bez wątpienia łączy pokolenia. Podczas warsztatów poznacie technikę plecenia wianków krok po kroku. Zapewniamy świeże kwiaty oraz narzędzia niezbędne do plecenia wianków.
Warsztaty odbędą się w dwóch turach (I tura 18.15-19.15, przerwa, II tura 19.30-20.30). Udział w warsztatach wymaga osobistego wpisania się na listę w namiocie Organizatora o godz. 18.00.
Prowadzenie: Elżbieta Urbańska-Kłapa - animatorka edukacji ekologicznej i kultury ogrodniczej. Z wykształcenia ogrodnik i projektant terenów zielonych. Kieruje Pracownią Animacji Ekologicznej w Ośrodku Kultury Norwida w Krakowie.
18.00-20.00 Jedyna taka noc – warsztaty muzyczne dla rodzin z dziećmi.
Opowieść o magicznym kwiecie paproci znamy wszyscy, ale co jeśli ubierzemy je we własne słowa i dźwięki? Zapraszamy na familijne czytanio-śpiewanio-wymyślanie! Inspirując się „Kwiatem paproci” stworzymy dla siebie samych magiczne słuchowisko opatrzone w melodie, piosenki, odgłosy. Znajdzie się tu miejsce dla wszystkich - dla tych, co lubią śpiewać, czytać czy po prostu słuchać. Warsztaty odbędą się w dwóch godzinnych tura (I tura 18.00-18.50, przerwa, II tura 19.00-19.50).
Prowadzenie: Aleksandra Denkowicz – gra, śpiewa, kolekcjonuje wzruszenia. Pisze piosenki, chodzi boso, kocha dźwięki. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Zduńskiej Woli oraz Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej na UP w Krakowie. Prowadzi firmę „Dźwięki Życia” oraz dwa zespoły muzyczne – KUKU dla małych i drzewo dla większych słuchaczy. Inspiruje ją natura i wszechświat. Nigdy nie żal jej czasu, aby pogapić się w niebo albo poobserwować pełznącego ślimaka.
18.00-20.00 Rodzinne warsztaty plecionkarskie – Żywa Pracownia
Na warsztatach dowiemy się czym jest wiklina, jak się ją pozyskuje i przygotowuje do pracy oraz co się z niej wyrabia. Będzie można obejrzeć różnorodne wyroby wykonane z wikliny i innych surowców plecionkarskich. Wsłuchując się w opowieści o wierzbie w kulturze i przyrodzie, spróbujemy własnych sił z plecionkarstwem. Poznając podstawowe sploty i techniki wikliniarskie wykonamy mniej lub bardziej skomplikowane i czasochłonne dekoracje i zabawki z wikliny na bazie pierścienia - wianki, bransoletki, mobile, tacki i gry zręcznościowe. Do pracy używać będziemy wikliny z nadwiślańskich plantacji.
Do warsztatów dołączać będzie można w dowolnym momencie. Warsztaty odbędą się w dwóch godzinnych turach (I tura 18.00-19.00, przerwa, II tura 19.15-20.15)
18.00-20.00 Wielkoskalowa instalacja „HAFTY NA DRZEWACH” – Żywa Pracownia
Przez cały czas trwania Strawy będziemy zapraszać uczestników do współtworzenia wielkoskalowej instalacji pełniej roślinnych elementów. Pomiędzy drzewami w sąsiedztwie Kopca Wandy zawiśnie olbrzymia tkanina, na której wspólnie haftować będziemy kolorowe wzory inspirowane motywami z dawnych strojów, mebli czy wycinanek z regionu krakowskiego lub krakowskiej przyrody. Zasadę używania piły „moja-twoja” przełożymy na nasze warunki haftując wielkoskalową tkaninę w parach, podając sobie igłę. Wymagać to będzie od wyszywających osób zaufania i dobrej komunikacji podczas pracy. Na tkaninie pojawią się wszelkiego kształtu i rozmiaru kwiaty, listki, winne grona, drzewka życia, ptaszki czy ślimacznice. Przeskalowane elementy, grube igły i włochate włóczki sprawią, że każdy szybko zobaczy efekty swojej pracy, a nasz obraz będzie szybko piękniał w oczach.
18.00-20.00 Magiczne Ziele - opowieści o symbolice, zastosowaniu i właściwościach ziół.
Trudno sobie wyobrazić Noc Kupały bez ziół. Bylicę, dziewannę, rutę, krwawnik i wiele innych starannie zbieranych roślin wplatano w wianki, zabierano do domu, palono w ogniskach. Jakie znaczenie miały te ludowe zwyczaje? Jakie zastosowanie mają zioła, które rosną na niemal każdej łące? Co możemy bezpiecznie zjeść z łąkowego menu? Tego dowiecie się w ziołowym zakątku. Będzie też można obejrzeć wybrane rośliny i zabrać ze sobą ziołowy bukiecik.
Prowadzenie: Magdalena Petryna – przewodniczka beskidzka, edukatorka przyrodnicza. Mieszka w Beskidzie Wyspowym w drewnianej chałupie otoczonej kwiatami i chaszczami. Wiele uczy się od roślin.
18.00-21.00 Żywe Muzeum Słowiańszczyzny. Gry, zabawy i animacje Żywego Muzeum Słowiańszczyzny GRUPA DZIEJAWA
19.30-20.45 Kapela Kasi Chodoń - koncert muzyki tradycyjnej
Grupa gra starodawne melodie zarówno z XIX w. zapisów, archiwów radiowych oraz badań terenowych Krakowa i okolic. Poprzez akompaniament na tradycyjnych instrumentach ludowych takich jak heligonka i baraban oraz charakterystyczną technikę śpiewu białego, grupa przypomina piękno i różnorodność polskich pieśni ludowych. W repertuarze grupy znajdują się zarówno krakowiaki, polki i oberki z przyśpiewkami, ale też ballady oraz pieśni dziadowskie do zatrzymania się i zadumania nad ludzkim losem. W czasie potańcówek przewidziane są animacje dla uczestników i uczestniczek koncertu, wprowadzanie zabaw i tańców ludowych, przypominających zapomniane zwyczaje panujące w kulturze tanecznej.
Skład:
Katarzyna Chodoń – śpiew, taniec
Żaneta Seweryn – heligonka
Arkadiusz Szałata – baraban
20.45-21.45 Śpiewy i tańce w kręgu. Zespół „Pieśniara”
Taniec w kręgu daje poczucie wsparcia, pozwala na stworzenie wspólnoty w tańcu i śpiewie.
Głównym celem jest integracja i dobra zabawa. Ideą naszych wspólnotowych śpiewów i tańców w kręgu, jest połączenie ludzi poprzez wspólne wykonywanie prostych pieśni i układów choreograficznych. Łatwe kroki i prosta melodia umożliwia włączenie się każdej osoby!
Nauczymy się kilku tańców i pieśni z Polski, ze świata oraz zatańczymy z chustami.
Nie jest wymagane doświadczenie wokalne lub taneczne. Przyjdź! I razem z nami stwórz wyjątkowy kupalny krąg!
Przybliżony program wydarzenia:
-
18.00-19.00 Życie codzienne Słowian. Prelekcja prof. J. Górskiego
-
18.30-20.30 Wiła wianki – warsztaty plecenia wianków słowiańskich. Pracownia Animacji Ekologicznej
-
18.00- 20.00 Warsztaty plecionkarskie. Żywa Pracownia
-
18.00- 20.00 Hafty na drzewach. Żywa Pracownia
-
18.00-20.00 Jedyna taka noc – warsztaty muzyczne dla rodzin z dziećmi. Aleksandra Denkowicz
-
18.00-20.00 Magiczne ziele – opowieści o ziołach. Magdalena Petryna “Wilczy Las”
-
18.00-21.00 Gry, zabawy i animacje Żywego Muzeum Słowiańszczyzny. GRUPA DZIEJAWA
-
18.00-21.00 warsztaty Muzeum Archeologicznego
-
19.00-19.30 baśń interaktywna „Księżniczka Wanda” + pokaz walki. GRUPA DZIEJAWA
-
19.30-20.45 Kasia Chodoń z Kapelą – koncert muzyki tradycyjnej
-
20.45-21.45 Śpiewy i tańce w kręgu. Zespół „Pieśniara”
-
21.00-22.00 Rozpalenie ogniska/ pieczenie strawy.
Prosimy o zabranie niezbędnego ekwipunku piknikowicza, zwłaszcza koców piknikowych. Podczas wydarzenia zadbaliśmy również o strawę dla ciała w specjalnie zaaranżowanej strefie gastronomicznej.
Pomysłodawcą wydarzenia plenerowego „Strawa pod Kopcem” jest Fundacja EcoTravel.
Od 2022 roku organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Kultury Norwida.
Impreza odbędzie się na terenach zielonych wokół kopca Wandy ul. Ujastek Mogilski 7.
Wstęp wolny.
Wydarzenie realizowane w ramach obchodów Jubileuszu 75-lecia Nowej Huty.
Dofinansowano ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
KONTAKT:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, 20
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI:
Dojazd: najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Kopiec Wandy.
W pobliżu miejsca wydarzenia brak parkingu samochodowego oraz innych miejsc do zaparkowania i pozostawienia samochodu.
Miejsce wydarzenia:
Z przystanku tramwajowego na teren zielony wokół Kopca Wanda (miejsce wydarzenia) prowadzą schody. Teren zielony wokół kopca jest dość płaski, porasta go trawa, wyznaczone ścieżki spacerowe nie są utwardzone.
Na terenie zielonym wokół kopca znajdują się nieliczne ławki. Na miejscu dostępne będą leżaki plażowe.
Na szczyt Kopca Wandy prowadzi wydeptana ścieżka okalająca kopiec. Wzdłuż ścieżki brak barierek ułatwiających wchodzenie pod górę lub zejście.
Sensoryka:
Wydarzenie plenerowe z dużą ilością osób. W programie koncert, ale bez nagłośnienia. Wydarzenie trwa do godzin nocnych, brak dodatkowego oświetlenia poza paroma latarniami znajdującymi się na terenie wokół kopca. Brak miejsc zadaszonych (w przypadku deszczu).
Toalety:
Wydarzenie zabezpieczone w toalety przenośne, w tym jedną dla osób z niepełnosprawnościami.
Brak komfortki.
Prosimy dostosować strój do pogody, ewentualnie zabrać ze sobą preparaty przeciw komarom.
Strawa pod Kopcem Wandy – 23.06.2024
Regulamin Wydarzenia
I. Postanowienia ogólne
-
Niniejszy Regulamin określa zasady udziału wszystkich osób uczestniczących w Wydarzeniu plenerowym pod nazwą „Strawa pod Kopcem Wandy” odbywającym się 23.06.2024 r. w godzinach 18:00-22:00, na terenie wokół Kopca Wandy (50.07081261683992, 20.068159630686804), którego Organizatorem jest Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie, os. Górali 5, 31-959 Kraków.
-
Regulamin Wydarzenia udostępniony jest na stronie Organizatora: www.okn.edu.pl oraz na Wydarzeniu w miejscu ogólnodostępnym (stoisko Organizatora).
-
W trakcie Wydarzenia w godzinach 18.00-22.00 będą odbywały się koncert, działania animacyjno-edukacyjne, pokazy grup rekonstrukcyjnych.
-
Na terenie Wydarzenia dostępna będzie płatna strefa gastronomiczna, dostępna dla osób uczestniczących w Wydarzeniu.
-
Udział w Wydarzeniu oznacza akceptację przez osobę uczestniczącą postanowień niniejszego Regulaminu.
-
Organizator zapewnia osobom uczestniczącym imprezy bezpłatny udział we wszystkich działaniach animacyjno-edukacyjnych odbywających się podczas Wydarzenia. Mają one charakter ogólnodostępny i otwarty z wyłączeniem tych, które wymagają rejestracji mailowej, co oznaczono w programie.
-
Organizator może zmienić program Wydarzenia i jego ramy czasowe bez uprzedzenia i rekompensaty. Organizator zastrzega sobie również prawo do odwołania Wydarzenia w przypadku złych warunków atmosferycznych. Informacje na temat zmiany programu lub odwołania Wydarzenia zostaną opublikowane na stronie internetowej Organizatora www.okn.edu.pl oraz w mediach społecznościowych Organizatora.
-
Miejsca postojowe przy terenie Wydarzenia są przeznaczone wyłącznie dla Organizatora Wydarzenie oraz upoważnionych Wykonawców. Samochody upoważnione do postoju przy terenie Wydarzenia zostaną oznaczone przez Organizatora.
II. Zasady organizacyjne i porządkowe obowiązujące na terenie wydarzenia
-
Osoby przebywające na terenie Wydarzenia mają obowiązek zachowywać się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych osób, w szczególności są zobowiązane przestrzegać postanowień niniejszego Regulaminu, powszechnie obowiązujących przepisów prawa oraz stosować się do zaleceń pracowników Organizatora.
-
Za dzieci odpowiedzialność ponoszą ich rodzice (opiekunowie prawni).
-
Na terenie Wydarzenia zabrania się:
- przebywania pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
- wnoszenia i spożywania alkoholu,
- wnoszenia broni oraz innych przedmiotów niebezpiecznych, fajerwerków, petard (w tym hukowych), materiałów pirotechnicznych, flag i transparentów, urządzeń emitujących dźwięk, materiałów rasistowskich, ksenofobicznych oraz propagandowych, a także plakatów i ulotek niezatwierdzonych przez Organizatora,
- prowadzenia sprzedaży bez wcześniejszego pozwolenia Organizatora,
- prowadzenia zbiórek publicznych,
- pozostawiania dzieci bez opieki,
- niszczenia mienia publicznego i mienia Organizatora.
4. Osoby uczestniczące w Wydarzeniu zobowiązane są do wykonywania poleceń obsługi Wydarzenia tj. pracowników Organizatora oraz osób prowadzących działania edukacyjno-animacyjne w imieniu Organizatora. Osoby naruszające niniejszy Regulamin, naruszające porządek publiczny zostaną wezwane do opuszczenia terenu Wydarzenia.
5. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zachowanie osób uczestniczących oraz następstwa z nich wynikające, w tym za wypadki losowe, w szczególności tymczasowy lub trwały uszczerbek na zdrowiu i wypadki śmiertelne.
6. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione bez nadzoru na terenie Wydarzenia.
7. Organizator utrwala przebieg Wydarzenia do celów dokumentacji oraz promocji lub reklamy Wydarzenia przez Organizatora. Osoba uczestnicząca w Wydarzeniu oświadcza, że nie będzie rościł żadnych pretensji do Organizatora z tytułu wykorzystania jego wizerunku w materiałach prasowych i telewizyjnych relacjonujących przebieg Wydarzenia.
8. Na teren Wydarzenia można przyjść z psem tylko pod warunkiem, że pies w trakcie trwania Wydarzenie będzie na smyczy lub w kagańcu.
9. po terenie Wydarzenia można poruszać się wyłącznie pieszo, z wyłączeniem urządzeń używanych przez osoby z niepełnosprawnością ruchową oraz wózków dziecięcych.