Krajobraz. Przestrzenie Wyobraźni – finał projektu Ośrodka Kultury Norwida
– Program Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne dał szansę wejścia wielu ośrodkom kultury na ścieżkę budowania relacji z mieszkańcami miejscowości, na terenie których działają, by wzmacniać potencjał społeczny i w efekcie tworzyć wspólne inicjatywy na rzecz społeczności i przestrzeni publicznej. Kolejne edycje programu przynosiły nowe wyzwania, a ich beneficjenci, z dużym entuzjazmem, niekiedy mimo przeszkód, świetnie realizowali swoje cele – pisze Monika Molas-Wołos, mentorka projektu z ramienia Narodowego Centrum Kultury. Rozwinięcie tych idei podjęto także w 2023 roku w ramach programu Partnerstwa Lokalnego.
Czas na działanie – wspólny projekt „Krajobraz. Przestrzenie Wyobraźni”
W ramach działania „Kreacje. W Sieci Kultury 2023” (realizowanego przez Partnerstwo Lokalne) w Ośrodku Kultury Norwida zaplanowano trzy główne segmenty działań, które określono „przestrzeniami”. Odpowiadały one różnorodnym wymiarom animacji kultury oraz relacjom, jakie pomiędzy nimi zachodzą. Przestrzenie te w sposób naturalny przenikały się i oddziaływały na siebie.
Jakie są i czym są Przestrzenie Wyobraźni?
Przestrzeń Wyobraźni obejmuje działania animacyjne, twórcze, narracyjne i refleksyjne.
Przestrzeń Animacji to wydarzenia kulturalne, warsztaty twórcze i rodzinne spotkania, spacery sensoryczne dla dorosłych, rodzin, osób z dziećmi, które poświęcone są tematyce zmysłów. Działania realizowane są w przestrzeniach sąsiedzkich, terenach Nowej Huty, jak i w samym budynku domu kultury.
Analogicznie Przestrzeń Twórczości obejmuje działania partnerskie o charakterze artystycznym. Są to plenery artystyczne dla osób dorosłych w Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, cykl działań artystycznych w ogrodzie ARTzony, których kontekstem był krajobraz nowohucki, a punktem wyjścia krajobraz sąsiedzki domu kultury i drzewo, które w trakcie zawiązywania partnerstwa zostało ścięte.
Przestrzeń Opowieścito warsztaty i spotkania będące impulsem do włączania opowieści lokalnych w podejmowane działania kulturalne. To w tej przestrzeni przewidziano powstanie gawędy o wspomnianym Dębie, czyli Trzecim Drzewie. Kształt tej opowieści krystalizował się podczas warsztatów tworzenia opowieści. Uzupełnieniem tych działań będzie podcast sąsiedzki, w którym podjęte zostaną tematy odnoszące się do pamięci przestrzeni i krajobrazu domu kultury, ale też cyklu życia drzew. W podcaście będzie można usłyszeć Dawida Masło i Elżbietę Urbańską-Kłapę.
Ostatni segment projektowy to Przestrzeń Refleksji, która jest miejscem do dyskusji i przemyśleń, spajająca całość działań. W najbliższą sobotę, 28 października o 10:00 w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida (os. Górali 4) odbędzie się spotkanie finałowe dla społeczności sąsiedzkiej. Prócz podsumowania projektu, w programie m.in.: spacer uważnościowy z warsztatem graficznym, projekcja filmów podsumowujących wydarzenie, możliwość odsłuchania podcastu sąsiedzkiego.
– Wkrótce także premiera publikacji podsumowującej w intencji autorów i autorek, będąca drogowskazem dla podejmowania partnerstw w swoich miejscach zamieszkania. Zachęcamy Państwa do uczestnictwa w działaniach projektowych partnerstwa lokalnego. Głos Tygodnik Nowohucki patronuje temu wydarzeniu – dodaje Katarzyna Szczęśniak, pomysłodawczyni projektu i kierowniczka ARTzony.
Partnerami w projekcie są:
Ośrodek Kultury Norwida, www.okn.edu.pl
Krystian Truchalski (Baśni Las, Ibabu), www.krystiantruchalski.pl/
Krajobrys. Pracownia Ogrodu, www.facebook.com/krajobrys
Fundacja Kultura i Miejsce, www.kulturaimiejsce.pl
Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, adres: www.symbioza-krakow.pl/
Instytut Malarstwa i Edukacji Artystycznej / Uniwersytet Pedagogiczny, www.imiea.up.krakow.pl/
Projekt „Kreacje. W Sieci Kultury 2023” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: „Dom Kultury+ Edycja 2023”.
Opracowała: Angelika Klik