Zbliża się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń charytatywnych w Polsce. Już po raz trzeci z rzędu krakowski sztab WOŚP będzie miał swoją siedzibę w magistracie przy pl. Wszystkich Świętych. Zagramy wspólnie 28 stycznia – tym razem dla zakupu sprzętu medycznego do oddziałów pulmonologicznych, by wspierać leczenie płuc po pandemii, zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Krakowianie co roku pokazują, że mają ogromne serca! W poprzednim roku dzięki krakowskim sztabom WOŚP na konta orkiestry wpłynęło 3 967 747,62 zł, z czego sztab przy UMK przekazał 1 711 118,46. Łącznie podczas 31. Finału WOŚP zebrano 243 259 387,25 zł.
Orkiestra znów zagra dla małych i dużych. Celem poprawa stanu płuc po pandemii
32. edycja najsłynniejszej polskiej akcji charytatywnej odbywa się pod hasłem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Zebrane w trakcie finału środki zostaną przeznaczone na zakup urządzeń do oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W szczególności będzie to sprzęt do diagnozowania i monitorowania rehabilitacji chorób płuc u pacjentów na oddziałach pulmonologicznych, których na Polsce jest łącznie 64. Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii – bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce. Dodatkowo fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą – w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40 proc.
Kraków tradycyjnie wspiera WOŚP
W orkiestrowe granie włączyły się krakowskie instytucje. Pałac Wielopolskich, czyli gmach główny Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych, w finałową niedzielę, będzie siedzibą Sztabu WOŚP. Sztab przy UMK ściśle współpracuje także z Muzeum Krakowa, które udostępnia m.in. „Spotkę”, czyli przestrzeń w pałacu Krzysztofory, dzięki której możliwa jest działalność związana z przygotowaniami tego wyjątkowego wydarzenia. Do krakowskiej orkiestry dołączają także inne jednostki miejskie, oferując swoje nieocenione wsparcie, w wielu różnych aspektach działalności sztabu.
Krakowski finał łącznie tworzy osiem sztabów, z ramienia których kwestować będzie około 2 tys. wolontariuszy z tradycyjnymi tekturowymi puszkami kwestarskimi. Do orkiestrowego grona należy także doliczyć wielu członków sztabów, a przede wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poprzez swoje firmy, działalność artystyczną lub w jakikolwiek inny sposób dołączyli się do tej niesztampowej akcji charytatywnej. Oczywiście, nie zabraknie też kwestujących Adama Mickiewicza i Smoka Wawelskiego, którzy zbierać będą do specjalnych skarbon. Dużo radości z pewnością przyniosą też merdający wolontariusze, czyli krakowska grupa Golden Retrieverów, która pojawi się na Rynku Głównym.
Orkiestrowe puszki znajdują się już od pewnego czasu w wielu lokalach gastronomicznych, sklepach i punktach usługowych czy nawet urzędach, gdzie można wrzucić datek i otrzymać czerwone serduszko.
Aukcje i moc atrakcji
Wielki finał uświetnią znane i lubiane wydarzenia, takie jak MotoOrkiestra, Bieg Wielkich Serc oraz wiele koncertów klubowych. Nie zabraknie też imprez, które niedawno pojawiły się na mapie orkiestrowych wydarzeń, w tym Taneczna Orkiestra Świątecznej Pomocy czy też zlot samochodów „Złombol”.
Choć do 32. Finału pozostało jeszcze trochę czasu, już teraz można wesprzeć jego cel i dołączyć do dobroczynnej orkiestry – od początku grudnia można licytować wyjątkowe przedmioty i nieoczywiste doświadczenia. Działają już także eSkarbonki, które od połowy grudnia można zasilać poprzez dokonanie wirtualnej wpłaty.
Lista aukcji sztabu WOŚP przy Urzędzie Miasta Krakowa znajduje się pod linkiem: allegro.pl/uzytkownik/wospwkrakowie – i wciąż, codziennie startują nowe licytacje!
Zwieńczeniem finału będzie tradycyjne „Światełko do Nieba” o godz. 20.00. Wszystkie świecące atrybuty, takie jak zimne ognie, światełka ozdobne i latarki będą mile widziane.
Szczegółowe i stale uzupełniane informacje o krakowskim finale WOŚP, znajdują się na stronie: www.wosp.krakow.pl.