Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Projekt: Miasto – Akcje twórcze w przestrzeni
do: Sobota, 21-09-2024
W ramach „Projekt: Miasto” zapraszamy dzieci i ich rodziców do pięciu akcji twórczych, reżyserowanych przez artystki i artystów z różnych stron Polski (i Krakowa). W jesienne soboty aktywujemy ciekawość świata, kreatywność i wrażliwość na otaczającą przestrzeń. Budujemy, konstruujemy, projektujemy, inspirując się tkanką miejską Nowej Huty. Powstaną tymczasowe instalacje, ulotne performansy albo całkiem trwałe ślady.
Do działania zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat wraz z rodzicami.
Na każde ze spotkań obowiązują zapisy przez FORMULARZ ONLINE.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Akcja 1. – Nowohucka latarnia morska
Czas: 7 września, godz. 10-13
Miejsce: Skwer Budowniczych Nowej Huty i Łąki Nowohuckie
Opis: Budowniczowie Nowej Huty mieli pomysł, żeby stworzyć tutaj zalew. Albo wybudować stadion. Tymczasem mamy wielką łąkę, która potrafi szumieć prawie jak morze. Brakuje jej tylko latarni morskiej. Pierwsza akcja twórcza będzie o budowaniu z wyobraźni, światła i dźwięku. W ruchu. W przyrodzie.
Prowadzenie: Adam Frankiewicz - reżyser, absolwent Akademii Teatralnej w Białymstoku, artysta dźwięku i performer. Jest twórcą spektakli teatralnych, instalacji dźwiękowych oraz słuchowisk radiowych. Jego prace były prezentowane w wielu miastach Europy, takich jak Walencja, Tuluza, Kurgan, Madryt, Koszyce, Ryga, Lwów i Berlin. W Polsce współpracował między innymi z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą i Filharmonią Podlaską, Teatrem Ochoty w Warszawie oraz Filharmonią Gorzowską. Jest organizatorem Slamów Poetyckich w Kołobrzegu i jurorem w wojewódzkich przeglądach recytatorskich i teatralnych.
Akcja 2. – Instrument dla miasta
Czas: 14 września, godz. 10-13
Miejsce: Plac Centralny
Opis: Miasto pełne jest dźwięków. Szumią samochody, skrzypią tramwaje, piszczą sygnalizatory. A gdyby zbudować instrument, który pozwalałby tworzyć muzykę dla miasta? Zapraszamy do wspólnego tworzenia dużego instrumentu, który mógłby stanąć na środku Placu Centralnego.
Prowadzenie: Jakub Gucik - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Zajmuje się muzyką współczesną i improwizowaną, poszukując nowych możliwości brzmieniowych wiolonczeli. Członek zespołów: Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, Attack of the Mugatu oraz IPT Wójciński/Bańdur/Gucik. Autor muzyki teatralnej, elektroakustycznej i elektronicznej. We współpracy z Cricoteką, Muzeum MOCAK, Spółdzielnią Muzyczną contemporary ensemble i KBF prowadzi warsztaty dla muzyków, melomanów i poszukiwaczy dźwięków.
Ernest Ogórek - absolwent krakowskiej Akademii Pedagogicznej (obecny Uniwersytet im. KEN), gdzie zdobył również tytuł doktora. Twórca obiektów i instalacji dźwiękowych. Kontrabasista i basista od lat związany z krakowską sceną muzyki eksperymentalnej. Autor muzyki do spektakli teatralnych, audiobooków i słuchowisk. Współtwórca kilkunastoosobowego zespołu zajmującego się improwizacją kolektywną i dyrygowaną – Krakow Improvisers Orchestra.
Akcja 3. – Zapasowy dom kultury - zmiana terminu wydarzenia. W najbliższym czasie podamy nowy termin.
UWAGA: Czas: 21 września, godz. 10-13 - warsztaty odwołane.
Miejsce: Ośrodek Kultury Norwida
Opis: Czy architektura musi być twarda i kanciasta? A gdyby zrobić ją mięciutką i otulającą? Ze skrawków, ścinków, fragmentów tkanin szyjemy budynek, w którym będziemy mogli się schować i odpocząć. Niech jego ściany opowiadają historie mieszkanek i mieszkańców.
Prowadzenie: Małgorzata Mirga-Tas - polsko-romska artystka wizualna, rzeźbiarka i malarka, edukatorka i aktywistka. Absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tworzy rzeźby i patchworki z tkanin i ubrań, które często pochodzą od bliskich jej osób i odzwierciedlają ich upodobania dotyczące ubioru. W 2020 otrzymała Paszport Polityki w kategorii „Sztuki wizualne”.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu Projekt: Miasto.
Kuratorka projektu: Barbara Pasterak
Współpraca: Ernest Ogórek, Agnieszka Pięta-Jadczak, Urszula Tłomak, Elżbieta Urbańska-Kłapa
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt realizowany w ramach programu Edukacja Kulturalna 2024.
KONTAKT:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 20, 21
nhlab@okn.edu.pl
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Spotkanie 7 września odbywa się na terenie Skweru Budowniczych Nowej Huty oraz Łąk Nowohuckich. Trasa spaceru obejmuje różne części terenu łąk zróżnicowanego pod względem dostępności (ukształtowania terenu) - niewielkie wzniesienia, kręte, wąskie ścieżki. W zależności od pogody teren może też być mniej lub bardziej podmokły. Poruszanie się może być utrudnione dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Spotkanie 14 września odbywa się w plenerze w okolicy Placu Centralnego na płaskim terenie.
Spotkanie 21 września odbywa się w budynku głównym Ośrodka Kultury Norwida. Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości
do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Sala sceniczna: znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.
Projekt: Miasto – Akcje twórcze w przestrzeni