Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Uroczyste odsłonięcie rzeźby “Norwid” Stanisława Bracha
Zapraszamy na uroczyste odsłonięcie rzeźby “Norwid” Stanisława Bracha. Wydarzenie jest doskonałą okazją, aby podkreślić jak ważną postacią dla społeczności lokalnej Nowej Huty jest Cyprian Kamil Norwid. Ten XIX-wieczny artysta doby romantyzmu obdarzony był wieloma talentami: geniusz pióra, poeta i malarz, rysownik i rzeźbiarz, tłumacz i publicysta, filozof, badacz kultur i cywilizacji. Był wielkim erudytą, obywatelem świata, a zarazem skromnym człowiekiem. Dziś jawi się jako ponadczasowy i nowoczesny Sztukmistrz. Jego wpływ na polską kulturę był nieprzeceniony. Jako jedyny z poetów doby romantyzmu był w Krakowie za swojego życia. Podczas wizyty w 1842 r. odwiedził pobliską Mogiłę, gdzie miał wejść na Kopiec Wandy i odwiedzić klasztor Cystersów. Śladem po tej wizycie jest dramat „Wanda” oraz “Krakus. Książę Nieznany”.
Od 1995 r. Norwid jest patronem dawnego Zakładowego Domu Kultury HiL na os. Górali 5 (a także sąsiedniego XII LO), który od tego czasu kultywuje o nim pamięć podczas wielu inicjatyw kulturalnych. Wydarzenie stanowi wstęp do obchodów 70-lecia Ośrodka i 30-lecia nadania mu imienia
Norwida w 2025 r.
Rzeźba "Norwid" przedstawia głowę tego poety i artysty. Została zrealizowana z okazji 200. rocznicy urodzin w 2021 r., obchodzonym jako Rok Norwida ustanowiony przez Sejm i Senat RP. Rzeźba jest elementem cyklu głów Wielkich Polaków, realizowanego przez Stanisława Bracha od 2010 r. w związku z różnymi ważnymi dla Polski rocznicami. Była to trzecia realizacja tego typu. W ramach cyklu powstały dotąd: Chopin (2010), Marszałek (2018), Norwid (2021), Paderewski (2022), Kopernik (2023), Witos (2023). Prace wykonywane są w brązie patynowanym, a także w wersji mniejszej w porcelanie ćmielowskiej. Ta dwoistość materiałów wykorzystywanych dla upamiętnienia wielkich postaci zapisanych w tożsamości narodowej Polaków pokazuje z jednej strony stałość reprezentowanych przez nich wartości (trwałość brązu), a z drugiej przypomina, że każdą cenną rzecz i ideę należy nieustannie pielęgnować, ponieważ w innym przypadku może ulec niszczeniu w czasie (kruchość porcelany).
Artysta: Stanisław Brach - absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2014 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. W 2015 roku otrzymał tytuł profesora ASP w Warszawie. Od 2010 roku kieruje Pracownią Ceramiki na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. Organizator kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestnik wielu plenerów i konkursów międzynarodowych, m.in. we Włoszech, Japonii i Tajwanie. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Międzynarodowego Muzeum Ceramiki w Faenza we Włoszech, New Taipei City Yingge Ceramics Museum w Tajwanie, Narodowego Muzeum Sztuki Ukraińskiej w Kijowie, Pałacu Sztuki we Lwowie oraz w zbiorach prywatnych.
Dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa.
Lokalizacja
os. Górali 5, 31-959 Kraków telefon:+48 12 644 27 65 e-mail: sekretariat@okn.edu.pl