Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
„Milczenie nawet głos ma..” – recytacja poezji i fragmentów rozprawy „Milczenie” C. K. Norwida
Jesienną porą przyjdzie nam świętować 13. Noc Poezji, tym razem pod hasłami: cisza i milczenie. Parafrazując Norwida, cisza ma wiele imion i jeszcze więcej artystycznych odsłon. Ośrodek Kultury Norwida zadbał, aby uchwycić jej wielorakie oblicza. Cisza może być wymowna, głucha, może ciążyć i gęstnieć. Przede wszystkim jest przestrzenią, która prowokuje pytania i zostawia nas samych dla siebie, prowokuje do refleksji i zatrzymania. Zapraszamy do wsłuchiwania się w swoją ciszę i uczestnictwa w różnorodnym programie wydarzeń “Cichej Huty”.
„Milczenie nawet głos ma..” – recytacja poezji i fragmentów rozprawy „Milczenie” C. K. Norwida
8 października, niedziela, godz. 19.00-20.00
Opactwo Cystersów w Mogile, ul. Klasztorna 11
Wydarzenie umożliwia wysłuchanie poezji na żywo, recytowanej w miejscu o wyjątkowym znaczeniu historycznym – w przestrzeni i głębokiej ciszy cysterskiego kapitularza. To już stało się tradycją, że w tej przestrzeni wybrzmiewa poezja Norwida, który odwiedził tę dawną podkrakowską wieś podczas wizyty w Krakowie w 1842 r. Fascynacja przeszłością miejsca i obecnym w nim sacrum zaowocowała dwoma dramatami „Wandą” i „Krakusem”. Wątkiem przewodnim recytacji poezji Norwida będzie motyw ciszy i milczenia. Ostatni esej Norwida, pisany na kilka miesięcy przed śmiercią, nosi tytuł „Milczenie”. Poeta wielokrotnie sięga po ciszę i milczący gest w wierszach. W wielu utworach poetyckich podejmuje on wysiłki poszukiwania źródeł języka, jego charakteru i prawdy w nim ukrytej, które niejednokrotnie znajdują swoje odzwierciedlenie w charakterystycznych dla Norwida przemilczeniach.
Autorska interpretacja poezji Norwida:
Natalia Kaja Chmielewska – aktorka, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. W trakcie studiów zadebiutowała na deskach Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. W 2021 r. związała się z tym teatrem na stałe jako etatowa aktorka. Jako miłośniczka poezji występuje u boku Anny Dymnej w krakowskich salonach poezji. Pochodzi z Suwalszczyzny, która jest dla niej miejscem ciągłej inspiracji.
Wstęp wolny
Pozostałe wydarzenia cyklu:
W uszach mi szumi – premiera audiospaceru w przestrzeni Nowej Huty
Poezja Ruchu - warsztaty ruchowe oparte o gesty polskiego języka migowego
Projekt finansowany ze środków Miasta Krakowa.
Wydarzenie organizowane w ramach Krakowskich Nocy.
Patroni: Radio Kraków, TVP3 Kraków.